PREČO PRÍRODNÁ KOZMETIKA

KOZMETIKA JE PRAVDEPODOBNE TAK STARÁ AKO ĽUDSTVO – ROVNAKO AKO ICH ZLOŽKY.
KOZMETICKÉ ZLOŽKY MÔŽU BYŤ VO VŠEOBECNOSTI ODVODENÉ Z RÔZNYCH ZDROJOV, OD PRÍRODNÝCH PO SYNTETICKÉ LÁTKY.

V dnešnej dobe sme všetci vystavení toxickým chemikáliám prostredníctvom nášho každodenného používania kozmetiky a výrobkov osobnej starostlivosti, ako aj prostredníctvom vzduchu, ktorý dýchame, potravín, ktoré jeme, vody, ktorú pijeme a rôznych výrobkov pre domácnosť. V dôsledku toho všetci nosíme v našom tele toxické priemyselné chemikálie.

Podľa safecosmetics.org už čoraz viac chemikálií možno merať v ľudskej krvi, v moči, v slinách a dokonca aj v materskom mlieku.Toto sa nazýva biomonitoring a dáva možnosť lepšie chápať vystaveniu ľudí chemikáliám a zmesiam chemikálií. Dĺžka času, počas ktorého chemikálie zostávajú v tele, sa líši, môže to byť od niekoľko hodín do desaťročí, preto môžu mať dlhodobé účinky na zdravie.

Najväčšou štúdiou o zaťažení tela v USA, ktorá bola doteraz zverejnená, je správa Centra pre Kontrolu Chorôb v USA a bola prvýkrát uverejnená v roku 2001. Meria viac ako 200 chemikálií a hodnotí každý druhý rok ich vplyv na viac ako 2 500 náhodne vybraných ľudí rôzneho veku, etnika a geografických oblastí. Údaje z tejto štúdie odhalili spoločnú látku používanú proti vplyvu slnečného žiarenia, benzofenón-3 (BP-3) u 96,8% jedincov a triclosan, antibakteriálne činidlo často používané v antibakteriálnych mydlách, u 74,6% jedincov. Údaje zo štúdie tiež zistili zvyšky štyroch rôznych ftalátov u viac ako 75% jedincov, ktoré sa nachádzajú v mnohých kozmetických výrobkoch, často ako základná zložka vôní.

Štúdia vykonaná na dospievajúcich dievčatách, ktorú vypracovala pracovná skupina pre životné prostredie v roku 2008, odhalila 16 kozmetických chemikálií, ktoré menia hormóny.  Táto a ďalšie štúdie ilustrujú, že chemikálie, ktoré používame v rade spotrebných výrobkov, vstupujú do nášho tela. Tieto vedomosti tiež podporujú naše chápanie väzieb medzi chemikáliami, ktoré používame, absorpciou týchto chemických látok do nášho tela a známymi a pravdepodobnými účinkami týchto chemikálií na zdravie.

Podľa consumersnutritioncenter.ca si je stále viac a viac ľudí vedomích, aké dôležité sú zdravé potraviny a kozmetika, ktoré spotrebujú. Pre udržanie zdravého tela sa mnoho ľudí snaží držať ďaleko od spracovaných potravín, ktoré obsahujú chemické látky, a namiesto toho preferujú prírodné potraviny a ekologicky spracované výrobky. Taktiež je dôležité zvážiť, čo by sme si mali aplikovať na pokožku.

PREČO BY SME MALI PREJSŤ NA PRÍRODNÚ KOZMETIKU!?

Mysleli ste niekedy na to, čo je vo Vašom make-upe? Aj keď si ho aplikujete každý deň, pravdepodobne ste moc nemysleli na to, aké druhy chemikálií sa nachádza v produkte, ktorý obľubujete. Väčšina ľudí to ešte nemá záujem zvážiť. Ale ako tieto chemické látky ovplyvňujú vaše telo a celkové zdravie? Koniec koncov, používate ich každý deň!

Používaním prírodnej kozmetiky môžete eliminovať množstvo nepriaznivých účinkov. Môžete zachovať a zlepšiť zdravie a kvalitu pleti práve pomocou prírodnej kozmetiky. Prírodná kozmetika má v posledných rokoch za sebou dlhú cestu a ponúka mnoho riešení pre rôzne typy pleti.

DOBRE SI POZRITE TIETO DVE SADY ZLOŽIEK:

A. Minerály, zdravé oleje, rastliny a extrakty z rastlín.
B. Methylparaben, Formaldehyde, Isopropanol, atď.

KTORÝ SÚBOR ZLOŽIEK BY STE CHCELI, ABY SA VÁM ABSORBOVAL DO POKOŽKY?

Skúste premýšľať o tom týmto spôsobom: ak veríte na organické a prírodné potraviny, že udržiavajú vaše zdravie, potom by ste do tejto filozofie mali začleniť aj kozmetické výrobky, ktoré si vyberiete. Aj keď kozmetiku nezjete, môže ovplyvniť vaše zdravie, pretože tieto zložky prenikajú do vášho systému.

10 VÝHOD NATURÁLNEJ KOZMETIKY

1. BEZPEČNÁ PRE CITLIVÚ POKOŽKU

Ľudia s citlivou pokožkou musia zvlášť dávať pozor, čo nanesú na svoju pokožku, pretože to môže zhoršovať kožné problémy. Dobrou správou je, že ľudia, ktorí majú citlivú pokožku môžu nosiť make-up. Na trhu sú výrobky, ktoré sú vyrobené z organických zložiek, ktoré nedráždia pokožku a sú dostatočne jemné na každodenné použitie. Takže vyrážky, svrbenie, začervenanie a alergické reakcie sú niektoré z vecí, ktorým sa dá vyhnúť práve používaním prírodnej kozmetiky.

2. ŽIADNE PARABÉNY A OSTATNÉ CHEMIKÁLIE

Parabény sú ochranné prostriedky používané v procese tvorby kozmetiky. Hoci predlžujú trvanlivosť výrobkov, tiež bolo preukázané, že narušujú produkciu estrogénu, oslabujú pečeň, imunitný system a dnes veľmi diskutovaná téma je, že sú spájané so vznikom rakoviny prsníka,. Prírodná kozmetika je vyrobená bez použitia týchto zložiek.

3. NEDRÁŽDI

Dokonca aj u ľudí, ktorí nemajú citlivú pokožku sa môžu prejaviť problémy s používaním bežnej kozmetiky a to suchou pokožkou, svrbením, začervenaním alebo dokonca spustiť kožné problémy. Tí, ktorí trpia ekzémami alebo dermatitídou sú obzvlášť náchylní k podráždeniu pokožky.  Prírodné zložky sú dostatočne jemné pre pokožku a zabraňujú podráždeniu.

4. VYŽIVUJE POKOŽKU

Ako mnohé iné produkty vyrobené zo surovín, ktoré sú ekologické, používaním prírodnej kozmetiky môžete získať pre pokožku doplnok výživy. Látky ako vitamín E, kokosový olej, konopný olej a ďalšie sú bežne používané v tomto type kozmetiky. Tieto prísady pomáhajú udržať pokožku zdravšiu, sú plné antioxidantov, ktoré pomáhajú pri prvých príznakov starnutia, alebo jednoducho udržiavať pleť v dobrom stave.

5. NETESTOVANÁ NA ZVIERATÁCH

Mnoho kozmetických výrobkov, ktoré prechádzajú procesom výroby sú podrobené prísnemu testovaniu na zvieratách. Prírodná kozmetika nie je testovaná na zvieratách, pretože použité zložky sú už známe a bezpečné pre človeka.

6. POKOŽKA NESTÁRNE

Bežné kozmetické výrobky obsahujú veľa rôznych prísad vrátane chemikálií, konzervačných látok a umelých farbív. Kým nie každý môže byť alergický na tieto zložky, ich použitie môže spôsobiť rýchlejšie stárnutie pleti.  Každodenné používanie môže mať za následok vysušenie, jemné linky a dokonca aj vrásky.

7. BEZ SILNEJ VÔNE

Pretože väčšina bežných kozmetických produktov je vyrobená použitím chemikálií a iných prísad, toto musí zvyčajne prekryť vôňa. Veľa z nich má preto silnú vôňu, ktorá môže byť nepríjemná najmä pre tých, ktorí trpia astmou, zápalom vedľajších nosových dutín, migrénou alebo majú problémy s dýchaním. Na druhej strane, prírodné produkty majú miernejšie vône, obsahujú aj esenciálne oleje alebo vône vyrobené z naturálnych ingrediencií.

8. MENEJ VYSTAVENIA TOXÍNOM

Okrem chemikálii, mnohé bežné kozmetické produkty obsahujú toxíny: kadmium, ortuť a arzén sú len niektoré z látok, ktoré sa vyskytujú v kozmetických výrobkoch. Dlhodobé vystavenie týmto toxínom môže mať za následok nežiaduce vedľajšie účinky. Prírodné produkty sú vyrobené s nižším alebo žiadnym obsahom týchto toxínov.

9. NEZANÁŠA PÓRY

Spoločným problémom bežnej kozmetiky je, že majú tendenciu brániť koži “dýchať” a upcháva póry. Nielen že bráni pokožke dýchať, ale môže byť tiež príčinou akné.  Upchaté póry sa stávajú živnou pôdou pre baktérie a infekcie, ktoré vedú k tvorbe pupienkov. Prírodné produkty neupchávajú póry, sú ľahko zmývateľné a nezanechávajú na pleti látky, ktoré by im bránili dýchať.

10. BEZPEČNEJŠIA PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Mnoho syntetických a chemických prísad použitých na výrobu bežnej kozmetiky, poškodzujú ovzdušie, ozónovú vrstvu a vodné toky. Jednou z výhod prírodnej kozmetiky je, že je bezpečná pre každého. Ľudia, zvieratá a životné prostredie sú ušetrené od škodlivých toxických chemikálii.

NO A NA ZÁVER…

…ešte pár čísel od Australian Academy of Science (Austrálska Vedecká Akadémia), ktorá tvrdí, že typický kozmetický produkt obsahuje od 15 do 50 zložiek. Vzhľadom na to, že priemerná žena používa 9 až 15 výrobkov osobnej starostlivosti denne , výskumníci odhadujú, že v kombinácii s pridávaním parfumov dávajú ženy okolo 515 jednotlivých chemických látok na svoju pokožku každý deň. Určite uznáte, že to nie je nízke číslo. Koniec koncov je to aj dôvod popremýšľať, čo naša pokožka „konzumuje“ a čo môžeme pre seba urobiť.